Minister školstva ocenil mladých ľudí, že dôverujú vede

B. Gröhling ocenil mladých ľudí, že dôverujú vede a využili očkovanie

Očkovaním chráni každý človek seba, znižuje riziko prenosu vírusu, chráni svoje okolie a prispieva aj k bezpečne fungujúcim školám. Vyššia zaočkovanosť mladých ľudí môže napomôcť školám vyhnúť sa ohniskám nákazy a prerušeniu prezenčnej výučby. Na Slovensku je najvyššia zaočkovanosť mladých vo veku 12 – 17 rokov v Bratislave, naopak najnižšia je v Medzilaborciach.

Každý pedagóg, zamestnanec školy, žiak či študent, ale aj rodič môže prispieť k tomu, aby bola škola bezpečnejšia a aby prezenčná výučba prebiehala čo najdlhšie. Vyššia zaočkovanosť totiž napomôže tomu, aby sa znížilo riziko výskytu ohnísk a aby školy nemuseli prechádzať na dištančnú výučbu.

Najvyššiu zaočkovanosť mládeže vo veku od 12 do 17 rokov má hlavné mesto Bratislava (43%), Senec (38%), Pezinok (35%), Malacky, Dunajská Streda a Žilina (27 %), Banská Bystrica, Trenčín a Trnava (26 %). Naopak najnižšiu zaočkovanosť mladých vo veku od 12 do 17 rokov môžeme vidieť v okresoch Medzilaborce (6%), Revúca (7%), Rimavská Sobota, Gelnica, Lučenec, Poltár, Veľký Krtíš a Svidník (8%).

Minister školstva Branislav Gröhling v rámci ministerskej kampane po Slovensku s názvom „Za otvorené školy“ absolvoval stretnutie aj so zástupcami mladých ľudí. Tí sa za potrebu očkovania postavili napriek rôznym politickým názorom a naprieč politickým spektrom. K výzve k očkovaniu sa spolu s ministrom postavil aj prezident Aliancie stredoškolákov Kristián Krivda a zástupca Mladých SaSkárov Ladislav Kuna, Mladí Progresívci Karolína Blunárová a Dávid Dej, Erik Kliment z Mladých Spolu, Filip Snoha z Mladých Za ľudí, Matúš Mesároš z Kresťanskodemokratickej mládeže Slovenska a Alexandra Žáková z Občiansko-demokratickej mládeže. „Vyzývame mladých ľudí, aby sa rozhodli dôverovať vede a dali sa podobne ako my zaočkovať. Nám mladým totiž ide o veľa. Pandémia nám už raz školy zavrela. Napriek snahe všetkých zúčastnených sa už len zo svojej podstaty dištančná výučba nikdy nemohla vyrovnať prezenčnej. Nechceme, aby v nasledujúcom roku utrpeli naše vedomosti, sociálne väzby a naše psychické zdravie,“ vyhlásil Ladislav Kuna z organizácie Mladí SaSkári.

V septembri, keď sa žiaci opäť vrátia do lavíc môžu v školách vznikať ohniská nákazy. Vtedy v zmysle platných pravidiel ÚVZ bude potrebné izolovať kontakty nakazeného a uzatvoriť príslušné triedy. Výskyt ohnísk môže zmierniť zaočkovanosť mladých ľudí. Očkovaním totiž nielen znižujeme riziko ťažkého priebehu ochorenia, ale aj znížime aj riziko prenosu vírusu.

„Chcem oceniť mladých ľudí, ktorí sa zaočkovali a vyzvať ostatných, aby dôverovali vede a výskumu a očkovanie využili. Je to najlepšie riešenie, ktoré tu máme,“ vysvetľuje minister školstva Branislav Gröhling.

Šéf rezortu školstva zdôraznil, že aj zaočkovanosť vysokoškolských študentov prispeje k bezpečnejšiemu prostrediu na vysokých školách a napomôže tomu, aby sa vzdelávali prezenčne.

Ladislav Kuna z Mladých SaSkárov navyše ocenil zodpovednosť pedagógov a zamestnancov školstva. „Som rád, že pedagógovia a zamestnanci škôl idú príkladom a v zaočkovanosti sú nad priemerom celkovej populácie. Práve oni a školy by mali dôverovať vedeckým poznatkom, faktom a nenechať sa zlákať konšpiračnými teóriami,“ zdôraznil Kuna.

Ministerstvo školstva naďalej ponúka možnosť zaočkovať sa v regiónoch prostredníctvom špeciálnych mobilných vakcinačných tímov. Cieľom je čo najviac minimalizovať zatváranie škôl v novom školskom roku.

 

Zdroj https://www.minedu.sk/b-groehling-ocenil-mladych-ludi-ze-doveruju-vede-a-vyuzili-ockovanie/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *