Naša škola sa stala po tretíkrát miestom príjemného stretnutia s 8 nórskymi priateľmi v rámci bilaterálneho projektu Inovácie vo vzdelávaní prostredníctvom rozvoja kľúčových kompetencií. V poradí už 5. projektové stretnutie bolo tradične plné odborných i voľno časových aktivít. Na MsÚ privítal nórskych účastníkov zástupca primátora mesta Levice a predstavil im históriu i súčasnosť regiónu. O ekológii, hospodárení s pitnou vodou a manažmente odpadu v okrese Levice mohli hostia diskutovať s Ing. G. Šurányim. Následne sa uskutočnila exkurzia do Malej vodnej elektrárne Veľké Kozmálovce.
V priestoroch školy spoznávali nórski hostia náš systém vzdelávania, komunikovali s našimi žiakmi, zúčastnili sa vyučovacích hodín marketingu a odborného výcviku. Aktívne sa zapojili do metodického dňa odboru Komerčný pracovník v doprave, kde vystúpili s pre nás zaujímavými príspevkami o netradičnej trajektovej doprave v nórskych fjordoch a predstavili aj známu Atlantickú cestu. Spolupracovali aj v aktivite „Prvá pomoc pri dopravných nehodách“, ktorú sme pripravili v spolupráci s územným spolkom SČK v Leviciach.
Každý deň absolvovali naši hostia intenzívne kurzy zamerané na prácu s riadiacim systémom pre automatizáciu strojárskej výroby a zálohovacím zariadením pre IT, ktoré škola zakúpila z prostriedkov projektu. Hostia ocenili exkurziu v podniku ZF Slovakia, a.s., kde videli, ako riadiaci systém funguje v praxi. Za veľmi zaujímavý a zábavný označili nórski žiaci interaktívny kurz slovenského jazyka, vďaka ktorému si počas pobytu osvojili slušnú zásobu slovenských slovíčok a fráz. Rovnako poučná bola aj práca na ďalšej časti trojjazyčného slovníka (slovenčina – angličtina – nórčina) v témach trvalo udržateľného rozvoja.
V rámci kultúrnych aktivít sme predstavili našim priateľom kultúrne dedičstvo regiónu v Nitre, Banskej Štiavnici, Svätom Antone či Čajkove. Najmä čilejkársky kroj ich fascinoval svojou bohatou výzdobou a nórske dievčatá si ho s potešením vyskúšali.
Posledné 6. projektové stretnutie sa uskutoční v apríli 2016, kedy naši partneri privítajú 6 žiakov a 2 učiteľov z Levíc v nórskom Elnesvaagene.
koordinátorka projektu Ing. Alena Krtíková
„Tento projekt je spolufinancovaný z Grantov EHP a zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky prostredníctvom Štipendijného programu EHP Slovensko.“