Záver roka 2015 sa niesol v znamení 2 výmenných pobytov s nórskou partnerskou školou Fræna vidaregåande skole. V novembri 2015 vycestovalo 6 našich žiakov a 2 učitelia na týždenný pobyt do nórskeho Elnesvaagenu. Pobytu sa zúčastnili žiaci z odborov pracovník marketingu a technik informačných a telekomunikačných technológií Katka Kozelnická a Karin Kováčová (1.B), Andrea Tóthová, Carolin Urbanová, Sebastián Podskalecký a Martin Godiš (2.B), pedagogický sprievod zabezpečovali Ing. Jana Bakovková a Mgr. Kristína Martišková.
Partnerská škola pripravila pre nás v súlade s projektom pestrý a zaujímavý program:
– exkurziu na agroturistickú farmu ako ukážku rodinnej eko-biofarmy spojenú s ochutnávkou miestnych syrov,
– Ľudové múzeum Romsdal – vyšívané krajky, pečenie vianočného pečiva,
– plavba loďou do mestečka Ålesund,
– návšteva Ergan Coastal Fort, Bud Museum – ukážka pevnosti a bunkrov z 2. svetovej vojny,
– návšteva podniku Marmor na výrobu surovej papierenskej hmoty,
– spoločný večer so študentmi – tradície v Nórsku a na Slovensku, zábavné aktivity s veľmi produktívnou komunikáciou,
– krátky kurz nórskeho jazyka,
– tvorba 3-jazyčného anglicko – nórsko – slovenského slovníka s frázami a slovnou zásobou z oblasti turizmu, kultúrneho dedičstva, energie.
Nádherné zážitky a získané skúsenosti z pobytu v Nórsku najlepšie vystihujú slová samotných žiakov: „Najviac nás v Nórsku fascinovala krásna príroda akú u nás nenájdeme. Zažili sme mnoho nových a pekných zážitkov s novými ľuďmi. Myslíme si, že tento výmenný pobyt bol užitočný pre naše vedomosti a kedykoľvek by sme sa tam radi znovu vrátili …“
V decembri 2015 sme privítali skupinu 6 žiakov a 2 učiteľov z Nórska u nás. Rovnako sme sa snažili pripraviť pre nich pestrý a atraktívny program:
– exkurzie do mesta Nitra a Bratislava (kultúrne dedičstvo),
– exkurzia Slovintegra – energia (paroplynový cyklus),
– exkurzia Kremnica, Banská Štiavnica (mincovňa, Nový zámok, Betlehém),
– exkurzia Čajkov – regionálne tradície, zhotovovanie čilejkárskeho kroja (workshop),
– v škole sa naši hostia zúčastnili hodiny angličtiny, oboznámili sa s riadiacim systémom pre automatizáciu strojárskej výroby ako aj fungovaním zálohovacieho zariadenia pre informačné technológie obstaraných v rámci projektu,
– absolvovali interaktívny kurz slovenského jazyka,
– pokračovali na tvorbe 3-jazyčného anglicko – nórsko – slovenského slovníka s frázami a slovnou zásobou z oblasti životného prostredia a energie.
Podľa vlastných slov odchádzali naši nórski priatelia nadšení pobytom na Slovensku, niektorí s úmyslom vrátiť sa k nám počas letných prázdnin.
Už teraz sa všetci sa tešíme na ďalšie 2 výmenné pobyty, ktoré sa uskutočnia vo februári a marci 2016.
koordinátorka projektu: Ing. Alena Krtíková