Pomáhame Ukrajine

Na výzvu Občianskeho združenia Ipčko sa naša sociálna pedagogička Jana Hodrušská zúčastnila pobytu vo veľkokapacitnom centre v Michalovciach, ktoré je prvým záchytným miestom pre ľudí, ktorí utekajú pred vojenským konfliktom na Ukrajine. Ďalej pôsobia na hraničnom priechode Vyšné Nemecké a Ubľa.

Cieľom pomoci, ktorú poskytujú dobrovoľníci OZ Ipčka, je odborná psychosociálna pomoc a podpora ľuďom, ktorí prichádzajú na Slovensko. Títo ľudia prichádzajú s pocitmi strachu, bezmocnosti a  beznádeje z budúcnosti.

Týmto ľuďom sa poskytuje okrem stravy, ubytovania a vybavovania dokladov aj prvá psychologická pomoc, ktorá je nevyhnutná, aby mohli po dlhej a namáhavej ceste, ktorá trvala často aj týždeň nadobudnúť pocit bezpečia a vytvoriť pre nich zdroje, ktoré im budú pomáhať  v ich ďalšom živote v cudzej krajine. Nevyhnutnou súčasťou našej práce bola komunikácia s deťmi a mládežou, ktorá túto situáciu prežívala v rôznej intenzite. Aj im sme boli nablízku a nápomocní. Krízovú intervenciu a prvú psychologickú pomoc sme poskytovali aj humanitárnym pracovníkom, tlmočníkom a dobrovoľníkom, ktorí na hraničných priechodoch pôsobia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *