Levický Zlatý Ónyx

21.11.2022 sme sa zúčastnili zaujímavej prezentácie o Zlatom Ónyxe v archíve v Leviciach. Žiaci 1.B PM  v rámci OVY spoznávajú dôležité inštitúcie pôsobiace v meste a žiaci 3.B PM v rámci RGH  významné lokality a ich históriu. Ďalším dôvodom dozvedieť sa viac o spojení Levíc a Zlatého Ónyxu je aj to, že žiaci 3. B PM si zvolili za názov ŠS práve Onyx. Chceli sa preto viac dozvedieť o tomto  európskom unikáte.

P. Bátovská nám predstavila nielen históriu tohto travertínu, ktorý sa začiatkom 20. storočia využíval drvený na spevňovanie ciest. Až neskôr sa prišlo na to, že je to unikátny mramor, ktorý sa po úprave  a leštení dá použiť na obklady stien, dekoračné predmety a aj na výrobu šperkov. V archíve sme videli nielen pútavú prezentáciu doplnenú zaujímavými informáciami o práci súčasného majiteľa firmy Levický Zlatý Ónyx, ale aj ukážky výrobkov z ónyxu.  Zaujalo nás, kde všade sa nachádza ónyx z Levíc. Je to napr. v budove Slovenskej sporiteľne v Bratislave, pošty v Leviciach, oltáre v kostoloch, orloj v Starej Bystrici, a z ryolitu sa vybudoval aj oporný múr a obloženie mosta, zábradlie mosta a fontána.

Dozvedeli sme sa, že súčasný majiteľ  spoločnosti  Zlatý Ónyx Levice, s.r.o  má v sídle prevádzky ukážky svojich výrobkov, ktoré si v budúcnosti  určite pôjdeme pozrieť .

Žiaci 1.B a 3.B

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *