Salemské bosorky

Žiaci a pedagógovia Strednej odbornej školy techniky a služieb 9. mája 2024 navštívili Slovenské národné divadlo v Bratislave, konkrétne divadelné predstavenie Salemské bosorky. Samotnému zlatému bodu  poobedia  predchádzal rozchod v nákupnom centre, kde bol čas a priestor na kávičku či menšie nákupy.

Autorom divadelnej hry Salemské bosorky  je americký dramatik Arthur Miller. Napísal ju  takmer pred 80 rokmi, počas Studenej vojny, keď v USA prebiehal hon na politicky nepohodlných občanov.  Autor sa pri jej tvorbe inšpiroval modelovým príkladom z dejín  Nového Anglicka – honom na čarodejnice z roku 1692 v americkom mestečku Salem.

Salemské bosorky vzbudzujú napätie až do konca. Ponúkajú vzrušujúci príbeh o večných morálnych dilemách, ktoré človek počas života prežíva. Dej je podčiarknutý napínavou hudbou a svetelnými efektami. Herecké výkony počarovaných dievčat pridávajú na dramatickosti. Režisér využil  živú kameru, a tak je z projekcie vidno detaily tvárí, ich strach, ich váhanie, bezradnosť, ale aj prefíkanosť a hanebnosť.

Profesionálne stvárnenie nadčasovej  témy, herecké výkony pani Turzonovovej, Kocúrikovej a Milana Ondríka v hlavnej úlohe vyvolali zážitok, na ktorý sa nezabúda.

Mgr. Denisa Tóthová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *